Świecąca się, z widocznymi zaskórnikami i szarożółtym odcieniem… cera tłusta. Charakterystyczne nadmierne wydzielanie się sebum powoduje błyszczenie się cery, szczególnie w strefie T. Skóra ta ma skłonność do infekcji oraz powstawania niedoskonałości. Jednak tłusta cera znacznie później się starzeje i jest o wiele bardziej odporna na mróz.

Przyczyny

Najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim podczas okresu dojrzewania. Stan ten spowodowany jest nadmierną pracą gruczołów łojowych, a odpowiedzialny za to jest podwyższony poziom hormonów. U dorosłych osób występowanie skóry tłustej może być wynikiem nadmiernego stężenia progesteronu.

Jednak przyczyny występowania tego rodzaju cery mogą być różne: predyspozycje genetyczne, przewlekły stres, zaburzenia przemiany materii czy problemy z układem trawiennym.

Pielęgnacja cery tłustej

Dobrze dobrana pielęgnacja pozwoli nam na mniejsze wydzielanie sebum, a to doprowadzi do lepszego wyglądu naszej cery oraz poprawy samopoczucia. Nie staraj się na siłę wysuszać swojej skóry za pomocą silnych kosmetyków. Dobrze dobrane oraz uzupełniające się produkty spełnią swoją rolę. Nie zapominaj o codziennym oczyszczaniu cery, ten typ skóry jest szczególnie narażony na infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Stosuj wieczorną oraz poranną pielęgnację, podczas której oczyścisz oraz nawilżysz swoją cerę. Tak, cera tłusta także potrzebuje odpowiedniego nawilżenia.

Czego unikać?

Zwróć uwagę na swoją dietę, odpowiednią ilość snu oraz odpoczynku, to one gwarantują nie tylko dobre samopoczucie ale także zdrowy wygląd naszej skóry. Unikaj dotykania twarzy w ciągu dnia, szczególnie brudnymi rękami. Nie narażaj swojej cery na nadmierną ekspozycję na słońce, ponieważ wysoka temperatura wzmacnia łojotok. Nie złuszczaj swojej skóry zbyt często.  Unikaj kosmetyków z olejem palmowym, kokosowym, z kiełków pszenicy i moreli w składzie.

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiedniej uwagi oraz pielęgnacji, dlatego jej rozpoznanie ułatwia nam wybór najlepszych kosmetyków, które spełnią swoje zadanie. W przypadku skóry tłustej wybieraj kosmetyki antybakteryjne oraz oil-free. Nie zapominaj jednak o jej odpowiednim nawilżaniu.