Każda z nas marzy o lśniących i zdrowych włosach. Często jednak pielęgnacja naszej czupryny kończy się na nałożeniu odżywki. Należy pamiętać, że tak jak w przypadku cery, każda z nas ma inny typ włosów, pod który powinny zostać dobrane odpowiednie kosmetyki.

Olejowanie włosów to metoda uwielbiana od lat przez “włosomaniaczki”. Ogromna ilość dostępnych na rynku rodzajów olejów oraz metod olejowania sprawia, że każda z nas znajdzie coś dla siebie.

Czym jest olejowanie włosów?

Jest to prosty proces polegający na nakładaniu wybranego olejku na całą długość naszych włosów. Wykonuje się je w celu poprawy kondycji włosów, zmniejszenia ilości ich wypadania oraz nadania im pięknego, zdrowego i lśniącego wyglądu.

Rodzaje olejowania włosów

Najczęściej możemy spotkać się z dwoma rodzajami olejowania: na sucho oraz na mokro. Jednak istnieje ich o wiele więcej, m.in.: olejowanie na tzw. “rosołek”, na podkład nawilżający oraz za pomocą mgiełki.

Olejowanie na sucho

Jest to doskonała metoda dla osób rozpoczynających przygodę z pielęgnacją olejami. Produkt nakładany jest na suche włosy, więc doskonale widać, na które pasma został już naniesiony. Włosy olejujemy przed myciem. Ważne jest, aby żeby nie znajdowały się na nich żadne kosmetyki do stylizacji. W zależności od stopnia przesuszenia olejek zostawiamy od 3 godzin do kilkunastu (np. na całą noc).

Olejowanie na mokro

W przeciwieństwie do poprzedniej metody olejek nakładany jest na zmoczone, odciśnięte z wody włosy. Po nałożeniu preparatu zostawiamy go na około godzinę.

Olejowanie na “rosołek”, czyli w misce z wodą

Do miski z ciepłą wodą dodaj kilka kropel wybranego olejku. Zanurzamy w nim wszystkie włosy. Po wyjęciu odsączamy z nadmiaru wody. Jeżeli istnieje taka możliwość nakładamy na włosy foliowy czepek, a następnie owijamy ręcznikiem. Po upływie godziny zdejmujemy turban  i czekamy jeszcze około dwie godziny.

Olejowanie na podkład nawilżający

W tej metodzie przed nałożeniem olejku na wilgotne włosy aplikujemy podkład nawilżający, może być to odżywka, żel aloesowy. Następnie nakładamy olejek. Taką mieszankę trzymamy na głowie około 30 minut.

Pamiętaj! Po każdym olejowaniu dokładnie umyj włosy. Najlepszą metodą zmycia oleju jest jego zemulgowanie. Nakładamy odżywkę, najlepiej emolientową, na włosy i pozostawiamy na kilka minut. Następnie dokładnie zmywamy. Tym sposobem powinnaś pozbyć się resztek olejku.

Zalety olejowania

Pewnie pomyślałaś, co właściwie daje to olejowanie? Nakładanie olejku na włosy przynosi wiele korzyści:

  • nabłyszcza
  • nawilża
  • wygładza
  • zmniejsza ilość wypadających włosów
  • wzmacnia
  • chroni końcówki
  • ułatwia rozczesywanie
  • wpływa pozytywnie na porost włosów

Warto zagłębić się w temat olejowania włosów, ponieważ przynosi ono wiele korzyści. Dodatkowo jest to tania i szybka metoda, do wykonania w domu przez każdą z nas. Zwróć jednak uwagę na typ swoich włosów, ich porowatość i dobierz do nich odpowiedni produkt.