We wcześniejszym artykule omawialiśmy już typy cery. O ile typ cery posiada się jeden, o tyle rodzajów możemy mieć kilka. Wyróżniamy skórę: wrażliwą, naczynkową, trądzikową, odwodnioną oraz starzejącą się. Tak jak w poprzednim przypadku, dobre rozpoznanie rodzaju skóry pozwala nam na dobór odpowiednich kosmetyków do konkretnego problemu.

Skóra wrażliwa

Ten rodzaj skóry omawialiśmy dokładnie w jednym z wcześniejszych artykułów na naszym blogu. Jest to skóra nadreaktywna, która nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Posiadacze tego typu skóry zmagają się z wieloma objawami: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, suchość, uczucie ściągnięcia, wykwity skórne oraz wrażliwość na dotyk.

Skóra naczynkowa 

Jest to skóra bardzo wrażliwa oraz, najczęściej, sucha. Często uwidaczniają się naczynia krwionośne, znajdujące się płytko pod powierzchnią skóry. W efekcie niedostatecznego obkurczania się naczynek,  na skórze mogą pojawić się rumienie, plamki oraz pajączki. Skóra naczynkowa jest cienka oraz wrażliwa. Tutaj, tak jak w przypadku skóry wrażliwej, występuje zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne: nagłe zmiany temperatury, słońce, wiatr oraz wewnętrzne: emocje, stres, ostre potrawy. Reakcją na takie czynniki jest pojawienie się czerwonych plamek, którym towarzyszy uczucie pieczenia, gorąca oraz ściągnięcia.

Skóra problematyczna 

Cera z widocznymi, rozszerzonymi porami. Często pojawiają się krostki, zaskórniki, grudki, a także zmiany trądzikowe. Niedoskonałości pojawiają się stale lub okresowo, np. w sytuacji długotrwałego stresu czy przy nieodpowiedniej diecie.

Skóra odwodniona 

Brak nawodnienia spowodowany jest brakiem dostatecznej ilości wody w naskórku. Stan ten nie dotyczy tylko cery suchej. Odwodnioną skórę można rozpoznać  po uczuciu napięcia, ściągnięcia, dyskomfortu. Odczuwa się pieczenie, nadwrażliwość. Obniżona jest elastyczność i sprężystość skóry. Powodem odwodnienia skóry nie jest tylko i wyłącznie picie zbyt małej ilość wody. Wpływ na to mają także czynniki środowiskowe, emocjonalne, zewnętrzne, a nawet niektóre terapie medyczne.

Skóra starzejąca się
Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, rozpoczynającym się u jednych wcześniej, u drugich później. Spadek metabolicznej aktywności komórek, ich niskie zdolności regeneracyjne, spowolnione procesy naprawcze. Na skórze pojawiają się zmarszczki, traci ona jędrność i elastyczność. Z czasem zmienia się jej koloryt, a plamy uwidaczniają się.

Analiza naszej skóry, rozpoznanie jej typu oraz rodzaju, uświadomienie sobie problemów, z którymi nasza cera się zmaga, pozwolą nam na dobranie jak najlepszych kosmetyków, pielęgnacji, wyrobienie odpowiednich nawyków. Należy zwrócić jednak uwagę, że często problemy skóry, z którymi się zmagamy, wynikają z czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych takie, jak: długotrwały stres, przebywanie na słońcu oraz zimnie bez wcześniejszego zabezpieczenia skóry, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość snu.