Jaki mam typ cery?

Typ cery to nic innego jak określenie jej rodzaju oraz stanu. Wyróżniamy cztery typy cery: normalną, suchą, tłustą, oraz mieszaną. Odpowiednie rozpoznanie posiadanego rodzaju skóry pozwala na dobranie idealnej pielęgnacji, która zapewni jej zdrowy i piękny wygląd.

Cera normalna

Skóra na buzi jest elastyczna i miękka, różowa, gładka i ma jednolity odcień. Pozostaje zachowana równowaga pomiędzy nawilżeniem, a natłuszczeniem cery.

Cera sucha

Napięta, mało elastyczna, wygląda na szorstką, często swędzi. Łatwiej ulega podrażnieniom wywołanym czynnikami fizycznymi i chemicznymi. Jest matowa i nadmiernie przesuszona. Wynika to ze zbyt małej produkcji sebum, które jest niezbędne do nawilżenia skóry.

Cera tłusta

Jest to przeciwieństwo skóry suchej. W tym przypadku mamy do czynienia z nadmierną produkcją sebum, która prowadzi do przetłuszczania się skóry. Twarz często się błyszczy, dodatkowo jest śliska i lepka. Na buzi widoczne są pory oraz często pojawiają się wypryski.

Cera mieszana

Jak sama nazwa mówi, jest połączeniem dwóch typów skóry: tłustej oraz suchej. W przypadku tej cery strefa T najczęściej jest przetłuszczona, a policzki suche.

Jaki jest mój typ cery?

Już wiesz czym charakteryzują się poszczególne rodzaje cery. Czas dokonać autoanalizy. Najlepiej dokonywać jej po oczyszczeniu skóry, a przed użyciem środków nawilżających. Jaka jest jej powierzchnia? Czujesz, że jest ściągnięta?

Następnie obserwuj, jak skóra zachowuje się w ciągu dnia. Czy jest nadal przesuszona pomimo porannego nawilżenia, czy może nadmiernie się przetłuszcza i świeci, nawet po użyciu kosmetyków matujących? Jak reaguje na zmiany temperatury?

Po takiej analizie jesteś w stanie określić swój typ cery i dobrać do niego odpowiednią pielęgnacje. Pamiętaj także, że niezależnie od jej typu, aby Twoja skóra była piękna i zdrowa, wymaga wyrobienia odpowiednich nawyków.