Podstawą do uzyskania pozytywnych efektów pielęgnacji Twojej skóry jest dobór odpowiednich kosmetyków i systematyczność ich używania. W poprzednim artykule omawialiśmy różne typy cery oraz podpowiedzieliśmy jak określić rodzaj swojej skóry . Ważne przy wyborze kosmetyków jest także zwrócenie uwagi na problemy, z którymi się zmagasz: alergia, trądzik, Atopowe Zapalenie Skóry, nadmierne przesuszenie itp.

5 kroków pielęgnacji 

Podstawowa pielęgnacja wykonywana zarówno rano, jak i wieczorem dzieli się na 5 kroków:

  1. Oczyszczanie
  2. Złuszczanie
  3. Tonizowanie
  4. Odżywianie
  5. Nawilżanie

Oczyszczanie 

Pierwszy krok polega na oczyszczeniu twarzy, przede wszystkim z makijażu, ale także z tego, co osadziło się na niej w trakcie dnia: sebum, pył, kurz itp. Do demakijażu polecamy użycie wacika nasączonego płynem micelarnym. Jeżeli Twoja skóra źle reaguje na kontakt z wacikiem, możesz do tego procesu użyć specjalnego ręcznika lub rękawicy. Demakijaż wykonujemy do momentu, aż na naszym waciku/ręczniku/rękawicy nie ma już śladów makijażu.

Kolejnym etapem oczyszczania jest umycie twarzy oraz szyi za pomocą żelu, emulsji lub pianki.

Po co nam ten krok? Przede wszystkim przygotowujemy twarz do dalszej pielęgnacji. Kiedy skóra jest dobrze oczyszczona składniki zawarte w serum oraz kremie dobrze się wchłaniają.

Złuszczanie

Tego kroku nie wykonujemy codziennie, ale 2 lub 3 razy w tygodniu. Złuszczanie pozwala na usunięcie tego, z czym nie poradzi sobie zwykłe oczyszczanie. Wykonujemy je za pomocą peelingów. Jeżeli posiadasz skórę wrażliwą lub z pękającymi naczynkami, wybierz peeling enzymatyczny. Do skóry tłustej dobrze sprawdzi się peeling gruboziarnisty.

Tonizowanie

W tym kroku przywracamy naszej skórze właściwe pH, które jest zaburzone po procesie oczyszczania. Tonizowanie wykonujemy za pomocą toniku. Nasączamy wacik kosmetykiem i przemywamy twarz. Można użyć również produktów w mgiełce i rozpylić bezpośrednio na skórę. Ta opcja będzie lepsza dla posiadaczy skóry wrażliwej oraz przesuszonej.

Odżywianie

To czas na użycie kosmetyków posiadających wysokie wartości odżywcze: serum, maska, esencja. Jeżeli decydujesz się na ciężkie kosmetyki, nie używaj ich codziennie, chyba że producent mówi inaczej.

To także czas na nałożenie specjalnego kremu pod oczy. To ważny element, który często jest pomijany. Nie nakładaj kremu przeznaczonego do twarzy na skórę powiek oraz pod oczami. Dlaczego? Jest ona o wiele bardziej delikatna.

Ostatni etap – nawilżenie (krem do twarzy)

Ostatni, ale nie mniej ważny etap pielęgnacji – krem do twarzy. Skóra oczyszczona i stonizowania jest gotowana na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kremie. Wybór odpowiedniego kosmetyku jest rzeczą bardzo istotną. Tutaj liczy się nie tylko typ cery. Produkty dzielone są ze względu na porę dnia. Te przeznaczone do wieczornej pielęgnacji mają bogatszy skład. Często są cięższe i mogą zostawiać na twarzy „powłokę”. Krem do twarzy nie tylko nawilża, ale także chroni skórę przed utratą wody oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W skrócie

5 etapów pielęgnacji skóry:

  1. Oczyszczanie: wykonywane za pomocą płynu micelarnego. Jeżeli Twoja skóra źle reaguje na demakijaż wacikiem użyj specjalnego ręcznika lub rękawicy.
  2. Złuszczanie – wykonywane 2 lub 3 razy w tygodniu. Używamy peelingów: enzymatycznego do skóry wrażliwej, gruboziarnistego do skóry tłustej.
  3. Tonizowanie – przywracamy skórze naturalne pH za pomocą toniku. Polecamy te w sprayu/mgiełce.
  4. Odżywianie – serum, maska, esencja. W tym etapie nakładamy także krem pod oczy.
  5. Nawilżanie – krem do twarzy. Odpowiednio dobrany. Inny do porannej i wieczornej pielęgnacji.